Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

5 wskazówek jak efektywniej układać puzzle

2020-05-24
5 wskazówek jak efektywniej układać puzzle

W czym kryje się sekret sprawnego układania puzzli?
Czy trzeba mieć do tego jakieś specjalne predyspozycje?
Oto 5 wskazówek, które przybliżą Cię do bycia ekspertem w układaniu puzzli.


1. Jako pierwszą ułóż ramkę

Czemu większość osób zaczyna układać puzzle od ramki? Zdecydowanie najważniejsza jest tu zasada: zacznij od tego, co jest najłatwiejsze. W całym pudle drobnych elementów ciężko wyszukać te konkretne, które będą do siebie pasowały. Ale te z ramki mają charakterystyczny kształt. Bez problemu wyszukasz wszystkie te, które mają choć jeden prosty brzeg.
Gdy już uzbierasz je wszystkie to ułóż je przed sobą i zacznij dopasowywać w zestawy. Powstaną z tego "wężyki", które będą się wydłużały, aż połączą się w całość. I tak pierwszy etap układania masz już za sobą.ułożona ramka puzzli Wasgij2. Odwróć wszystkie elementy puzzli obrazkiem do góry

Choć może się to wydawać żmudną pracą, to bardzo ułatwi dalsze układanie puzzli. Wszystkie puzzle będą widoczne. Dzięki temu łatwiej możesz wypatrzeć ten właściwy pasujący kolorem lub wzorem. Łatwiej też podzielisz je na mniejsze zbiory.

puzzle w pudełku3. Podziel puzzle ze względu na kolory

Sortowanie puzzli to jedna z najbardziej efektywnych metod układania puzzli. Można do tego użyć profesjonalnych sorterów lub wykorzystać górne części pudełek od innych wzorów puzzli. Postaraj się ułożyć elementy puzzli tak, by powstało jak najmniej warstw. Jeśli masz miejsce to użyj kilku sorterów. Jeśli do układania puzzli dysponujesz małą przestrzenią, to skup się najpierw na jednym kolorze.

przykład użycia sorterów do puzzli4. Zacznij od mniejszych powierzchni

Jeśli puzzle w połowie składają się z widoku na niebo, to będzie to zbyt duże wyzwanie, aby ułożyć je w całości na samym początku. Gdy rozpoczynamy układanie nowego wzoru, to lepiej wybrać mniejsze fragmenty motywu puzzli. Trzeba wyszukać ich elementy i postarać się połączyć je w całość.

fragment puzzli w trakcie układania5. Dopasuj puzzle ze względu na kształty

W układaniu puzzli zwracamy uwagę nie tylko motyw jaki się na nich znajduje, ale również kształty elementów. Można wśród tych kształtów spotkać bardzo nietypowe, które od razu widać, że pasują w jakiś konkretny fragment naszych puzzli.

różne kształty puzzliNa koniec najważniejsza wskazówka

Najważniejsze w układaniu puzzli jest to, by się nie zrażać przy pierwszych trudnościach. Wiadomo, że początek może nie być łatwy, bo ilość elementów może przytłaczać. Jednak układanie puzzli to hobby, które ma sprawiać przyjemność. Jeśli nic nie pasuje, to odejdź na chwilę lub spróbuj ponownie kolejnego dnia. W końcu zaczniesz zauważać pasujące do siebie elementy ;)


Powodzenia w układaniu
Kasia

Pokaż więcej wpisów z Maj 2020

Polecane

pixel