Największe puzzle świata
Największe puzzle w sprzedaży
Największe puzzle dostępne w naszym sklepie mają 42 tysiące elementów. Jest to liczba imponująca, ale chętnych di ich układania nie brakuje. Puzzle zostały wyprodukowane przez hiszpańską firmę Educa. Ich nazwa to „Dookoła świata”, a grafikę przedstawiającą światowe zabytki, w tym Krzywą Wieżę w Pizie we Włoszech, Taj Mahal w Indiach, pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro i most Golden Gate w San Francisco, namalował szkocki artysta Adrian Chesterman.
Choć od czasu ich pojawienia się w sprzedaży w 2018 roku zostały już zdetronizowane i nie są już największymi puzzlami sprzedawanymi komercyjnie, to nadal mogą pochwalić się tytułem największych puzzli o pojedynczej grafice, czyli takich, gdzie poszczególne fragmenty są wycinkiem większego obrazka.
W opakowaniu znajduje się 7 worków po 6 tysięcy elementów. Po ułożeniu puzzle mają wymiary 7,5 metra długości i ponad 1,5 metra wysokości, co daje powierzchnię prawie 12 metrów kwadratowych.
Puzzle godne rekordu Guinnessa
W Księdze Rekordów Guinnessa na 2023 rok największymi komercyjnie dostępnymi puzzlami pod względem ilości elementów są puzzle firmy Grafika składające się z 54 000 elementów o tytule “Travel Around Art”.
Jako ciekawostkę warto dodać, że są zapakowane w specjalnie dla nich przygotowaną 100-litrową walizkę, a wewnątrz niej znajduje się 27 worków po 2000 elementów. Obrazek na puzzlach przedstawia galerię ścienną z powieszonymi ponad 50 słynnymi obrazami. Znajdują się tam dzieła takich artystów jak van Gogh, Klimt, Monet czy Leonardo da Vinci. Rozmiar całych puzzli po ułożeniu to 864 × 204 cm (28,35 ft x 6,69 ft).
Samo układanie tego wzoru może nie wymaga bardzo dużo miejsca, bo wymiary pojedynczej sekcji to 96 na 68 cm, ale by połączyć wszystkie fragmenty razem, trzeba przeznaczyć spory kawałek podłogi. Biorąc pod uwagę, że czasami wieszamy puzzle na ścianie, to w przypadku tych puzzli trzeba znaleźć prawie 9-metrową ścianę bez okien i drzwi. Po zawieszeniu ich na ścianie będą sięgały wyżej niż dorosły mężczyzna.
54000 elementów to dużo? Kto da więcej?
Ale czy to największe dostępne puzzle? Już nie! Producenci prześcigają się w rozmiarach puzzli, więc za jakiś czas pewnie pojawią się jeszcze większe puzzle, ale obecnie największe puzzle w komercyjnej sprzedaży mają 60 000 elementów, a ich wymiary po ułożeniu, to około 2,44 m na 8,84 m. Składają się z 60 worków po 1000 elementów, a w sprzedaży pojawiły się na koniec 2022 roku i zostały wyprodukowane przez amerykańską firmę Dowdle Folk Art.
Choć te gigantyczne puzzle „WHAT A WONDERFUL WORLD” są obecnie dostępne jedynie za oceanem, to już pierwsze egzemplarze trafiły do Polski. Znaleźli się pierwsi śmiałkowie, którzy podjęli się ich układania. 13 stycznia 2023 roku w Krakowie firma Sabre Poland zorganizowała dla swoich pracowników układanie tego wzoru. Takie zajęcie na piątek trzynastego to był całkiem dobry pomysł. Biorąc pod uwagę, że puzzle składają się aż z 60-ciu fragmentów po 1000 elementów, to są idealne do takich inicjatyw, a wnioskując z informacji o ilości osób biorących udział w układaniu, zapewne wszystko udało się znakomicie.
Mieszkańcy Wrocławia mają chrapkę na te puzzle i zorganizowali zbiórkę na ich zakup, by móc je ułożyć do dnia 29 stycznia, czyli do dnia, w którym przypada Międzynarodowy Dzień Puzzli oraz finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a następnie przeznaczyć je na licytację na szczytny cel. Puzzle po ułożeniu, zanim trafią do nowego właściciela, będzie można podziwiać przez 2 tygodnie w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Nie tylko rekordy są ciekawe
Wśród puzzli o imponujących rozmiarach, choć nie aż takich dużych, by zasłużyć na rekord, warto też zwrócić uwagę na puzzle „Dzika przyroda” z firmy Educa. To, co w nich jest szczególne to opakowanie.
Puzzle te składają się 33600 elementów podzielonych na 10 worków po 3360 elementów. Ich rozmiar po ułożeniu to 5,7 m na 1,57 m. Forma zapakowania jest idealnie dopasowana do klimatu z obrazka, bo pudełko jest drewniane. Dodatkowo, by ułatwić jego transport, zamontowano dwa kółka oraz sznurek do chwycenia.
A oto jeszcze kilka rekordów związanych z puzzlami.
Puzzle o największej liczbie elementów
Największe puzzle na świecie, liczące aż 551 232 elementy zostały ułożone 24 września 2011 roku przez studentów uniwersytetu ekonomicznego w mieście Ho Chi Minh w Wietnamie. Wymiar obrazka po złożeniu wynosił 14,85 m szerokości na 23,20 m długości, co daje 334,5 metrów kwadratowych powierzchni. Każdy element układanki miał wymiary 2,5 cm na 2,5 cm. W rekordzie nie chodziło jednak o wielkość obrazka, lecz o ilość elementów.
Puzzle przedstawiały kwiat lotosu z sześcioma płatkami w symbolicznej reprezentacji sześciu obszarów wiedzy: człowieka, geografii, historii, kultury, edukacji i ekonomii, które można przyswoić metodą Mind Mapping (ang. mapowanie myśli). Studentom 17 godzin zajęło rozłożenie 3132 sekcji, na które została podzielona układanka, z których każda zawierała 176 elementów. Następnie połączyli je w całość i uzyskali gotowy obraz.
Ze względu na rozmiar, puzzle były układane na miejskim stadionie. Studenci uczestniczący w wydarzeniu podzieleni byli na 800 dwuosobowych zespołów. Czyli biorąc pod uwagę, że uczestników było 1600, to każdy z nich ułożył około 350 elementów.
Poprzedni rekord Guinnessa w tej samej kategorii wynosił 212 323 elementy i ustanowiono go w 2002 roku w Singapurze.
Puzzle o największej powierzchni
Największe puzzle pod względem powierzchni zostały ułożone przez DMCC (ZEA) w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich 7 lipca 2018 r. Ich powierzchnia to 6122,68 m² (65 905,17 ft²).Układanka zawierała 12 320 elementów, z czego łatwo wyliczyć, że powierzchnia pojedynczego elementu wynosiła pół metra kwadratowego. Były spore ;)
Największa kolekcja puzzli
Rekord świata w posiadaniu największej kolekcji puzzli należy do Luizy Figueiredo z Brazylii, która 9 lipca 2017 r. miała w swoim zbiorze 1047 różnych zestawów.
Luiza Figueiredo urodziła się w mieście Sao Paulo, ale jej rodzina pochodzi z Rio de Janeiro. Układanie puzzli było kultywowane przez całą rodzinę. Luiza swoją pierwszą układankę dostała, gdy miała siedem lat. Od tego czasu na każdą okazję typu urodziny czy święta prosiła krewnych, przyjaciół i wszystkich, którzy wiedzieli o jej zamiłowaniu do puzzli o nową układankę.
Luiza Figueiredo jest trzykrotną rekordzistką świata. Zaczęła kolekcjonować puzzle w 1967 roku, a w 2010 roku osiągnęła swój pierwszy rekord świata z kolekcją 238 puzzli. Później, w 2012 roku, pobiła swój własny rekord. Jej kolekcja wtedy obejmowała 502 pudełka puzzli.
Determinacja rekordzistki na tym się nie skończyła. 9 lipca 2017 roku zaprezentowała kolekcję 1047 różnych puzzli, zdobywając w ten sposób trzeci w swoim życiu rekord, a w roku 2019 jej zbiór puzzli liczył już 1774 pudełka. Od tego czasu minęło kilka lat, więc ciekawe, ile pudełek teraz posiada.
Rekordy Polaków
Wśród Polaków też mamy zagorzałych fanów puzzli i osiągnięcia godne uwiecznienia w Księdze Rekordów Guinnessa. Państwo Konrad i Renata Wachulec posiadają największą na świecie kolekcję puzzli z wiatrakami. Wszystkie wzory były kiedyś, lub są nadal, dostępne w sprzedaży.
Ich konto na Instagramie @windmills_puzzles_and_we, gdzie prezentują wszystkie swoje puzzle z kolekcji, obserwuje już 18 tysięcy fanów układania z całego świata.
Na dzień 1 stycznia 2022 r. rekordziści posiadali 505 puzzli przedstawiających wiatraki, a kolekcję tę gromadzili przez prawie 20 lat.