Puzzle Wasgij
( ilość produktów: 8 )Czym są puzzle Wasgij? - Puzzle z zagadką i humorem
Klasyczne puzzle polegają na ułożeniu obrazka widniejącego na pudełku. Zwykle bierzemy jeden element puzzli i staramy się ustalić, przyglądając się motywowi z pudełka, w którym miejscu powinien zostać ułożony. Takie układanie daje dużo satysfakcji. Szczególnie gdy wkładamy ostatni element układanki. Ale może być jeszcze ciekawiej.
Z nietypowymi w swej koncepcji puzzlami Wasgij można bawić się jeszcze lepiej i mieć jeszcze więcej satysfakcji. A do tego przy okazji trenować nasze szare komórki jeszcze bardziej niż przy klasycznych wzorach. W puzzlach Wasgij motyw na pudełku jest tylko wskazówką, która ma jedynie zasugerować, co powstanie po ułożeniu puzzli. Czyli tak naprawdę nie wiemy co układamy i przy okazji układania rozwiązujemy tę zagadkę.
Historia powstania
Wasgij to produkowana przez holenderską firmę Jumbo seria puzzli. Jest bardzo popularna w Wielkiej Brytanii, gdzie od 2005 roku zajmuje pozycję numer jeden wśród puzzli dla dorosłych (Źródło: NPD). Początki nie były tak obiecujące. Seria nie odniosła wielkiego sukcesu z dnia na dzień, ale od 1997 roku, po jej wprowadzeniu na rynek, marka zyskuje na popularności. Już we wczesnych latach Wasgij otrzymywał pozytywne opinie; Wasgij Original 6: Blooming Marvelous – była drugą najlepiej sprzedającą się łamigłówką dla dorosłych w 2001 roku, a Wasgij Original 7: Bear Necessities – była trzecią najlepiej sprzedającą się łamigłówką w tym samym roku (Źródło NPD). Nazwa Wasgij wzięła się z angielskiego słowa jigsaw napisanego wspak (od końca).
Ogólnie o pomyśle
Seria Wasgij różni się od zwykłych puzzli – zamiast podążać za tradycją i prosić układających puzzle o ułożenie tego samego obrazka, który widnieje na pudełku, Wasgij idzie o krok dalej – zapraszając do użycia wyobraźni.
Seria Wasgij obejmuje 3 różne koncepcje. Bardzo się od siebie różnią, ale łączy je jedno – obrazek na pudełku nie jest tym, co będziesz układać! W ten sposób puzzle Wasgij zapraszają nas do tego, by myśleć nieszablonowo, a dodatkowo to co zobaczysz na ułożonym obrazku na pewno cię zaskoczy.
Wasgij Original
Pierwszą koncepcją, wydaną w 1997 roku, jest Wasgij Original – są to puzzle, w których prosi się układających o użycie wyobraźni (za pomocą kilku wskazówek) i postawienia się w sytuacji konkretnej osoby przedstawionej na pudełku. Kiedy układający puzzle to zrobi, musi sobie wyobrazić, co widzi ta osoba w tym momencie — i to jest to, co należy ułożyć. Ta wciągająca koncepcja ma na celu utrzymanie układającego w ekscytującej niepewności aż do końca układanki i dlatego Wasgij jest obecnie tak popularny.
Wasgij Destiny
Gdy koncepcja Wasgij Original spodobała się odbiorcom, firma Jumbo postanowiła pójść o jeden, a nawet dwa kroki dalej – stworzyli serię Wasgij Destiny, po którym kilka lat później pojawiły się serie Wasgij Mystery i Christmas, a następnie Wasgij Imagine …? i Back to…?.
Wasgij Destiny to koncepcja „podróży w czasie”, w której układający puzzle muszą użyć swojej wyobraźni, aby złożyć razem elementy puzzli i odkryć, jak według nich będzie wyglądać scena i postacie pokazane na pudełku w dzisiejszych, a czasami nawet przyszłych czasach.
Wasgij Mystery
Trzecią koncepcją w obecnym asortymencie jest Wasgij Mystery – w tym przypadku układający muszą użyć swojej wyobraźni i ułożyć w całość to, co stanie się w ciągu najbliższych kilku minut z postaciami pokazanymi na obrazku na pudełku.
Wasgij Christmas
Czwarty koncept to Wasgij Christmas. Jest zgodny z koncepcją Wasgij Original, w której musisz użyć swojej wyobraźni, aby złożyć w całość to, na co patrzą postacie w scenie wydrukowanej na pudełku, ale jest utrzymany w klimacie Bożego Narodzenia. Tradycją jest, że w tej serii w pudełku znajduje się drugi worek z puzzlami, które przedstawiają obrazek z pudełka.
Dwie pozostałe koncepcje puzzli Wasgij Imagine …? i Back to…?, które pojawiły się w 2015 roku, są obecnie wstrzymane, ale może powrócą w przyszłości. Na szczęście co roku powstają nowe układanki Wasgij z obecnie dostępnych serii, więc licznym fanom tej koncepcji nie zabraknie puzzli do układania.
Poziom trudności
Układanie puzzli bez możliwości patrzenia na finalny obrazek wydaje się bardzo trudne. Każdy zestaw puzzli Wasgij składa się z 1000 elementów. Jest to najbardziej popularna liczba elementów w dostępnych w sklepach puzzlach. Jest to optymalny rozmiar układanki, by spędzić miło kilka do kilkunastu godzin. Dzięki temu, że układany obrazek jest kolorowy i zawiera pewne charakterystyczne detale, te puzzle nie są wcale takie trudne do ułożenia. Osoby, które już mają większe doświadczenie w układaniu puzzli często komentują, że puzzle Wasgij mają jedną wadę. Układają się za szybko. Ich poziom trudności wykracza trochę poza najprostsze wzory i zanim sięgniemy po taki typ układanki warto najpierw sprawdzić, czy dajemy sobie radę z puzzlami 1000-elementowymi. Zapewne zajmą one trochę więcej czasu niż klasyczne puzzle, ale dzięki odkrywaniu zagadki satysfakcja jest jeszcze większa.
Dla osób potrzebujących punktu zaczepienia, od którego mogliby zacząć układanie, jest kilka podpowiedzi. Część z nich jest zamieszczona na pudełku, a część na stronie wasgij.com.
Autorzy grafik
Motywy puzzli oraz grafiki, które są na pudełkach puzzli Wasgij, zostały stworzone przez wybitnych grafików współpracujących z Jumbo. Te humorystyczne i jakże kolorowe grafiki pełne zabawnych zdarzeń narysowali Graham Thompson (wykonał obrazek do pierwszego wzoru puzzli Wasgij), James Alexander, Bill Houston, Neil Easton, Dick Heins i Paul Gibbs. Grafiki są pełne humoru i satyry. Ich prostota i wyraziste kolory bardzo ułatwiają układanie, bo znalezienie pasujących do siebie kolorów pozwala na szybkie układanie kolejnych fragmentów układanki.
Podsumowanie
Wszystkie koncepcje Wasgij same w sobie są wyjątkowe i oferują układającym coś innego niż tradycyjne puzzle. Każda koncepcja stanowi wyzwanie i, co najważniejsze, jest zabawna, dzięki humorowi zawartemu w każdej układance.
Wasgij Original od lat jest ulubieńcem puzzlomaniaków, prawdopodobnie ze względu na element zaskoczenia, odkrywania czegoś nieznanego, kiedy nie wiadomo, co przyciąga uwagę postaci przedstawionych na obrazku. Dlatego w serii Wasgij jest ponad 50 wzorów… a w przyszłości będzie wiele więcej!
To są puzzle, od których trudno się oderwać, a chęć poznania rozwiązania zagadki jeszcze to potęguje.