Puzzle z twistem
Tak jak gra planszowa kojarzy się chińczykiem i warcabami, tak puzzle kojarzą się z układanką na 500 do 1000 elementów z ładnym widoczkiem. Dzięki cały czas poprawiającym się możliwościom technicznym oraz dzięki pomysłowości ludzi pojawiają się coraz nowe pomysły na urozmaicenie puzzli. W tym tekście przedstawimy jak różne mogą być puzzle nie pod względem obrazka, a pod względem formy, kształtu i innych urozmaiceń.
Puzzle fluorescencyjne
Są takie puzzle, które można oglądać nawet wtedy, gdy zgaśnie światło. Nabierają one wtedy nowego charakteru i możemy odkrywać obrazek na nowo. W ciągu dnia wyglądają zupełnie normalnie. W dotyku czuć pewną nierówność spowodowaną nałożoną przezroczystą fluorescencyjną farbą. Pod wpływem silnego światła farba kumuluje energię i w ciemności możemy zobaczyć nowy wymiar obrazka. Zwykle fluorescencyjną farbą pokryte są najistotniejsze fragmenty grafiki, dzięki czemu świecący „rysunek” jest zrozumiały i nawiązuje do głównej grafiki. Efekt świecenia w ciemności jest niebanalny i wart oprawienia i zaprezentowania na swojej ścianie.
Puzzle miniaturowe
Mówią, że małe jest piękne. I choć te malutkie puzzelki są urocze to nie zapominajmy jak bardzo to podnosi poziom trudności układanki. Na tak małych elementach nie zawsze możemy dopatrzeć się szczegółów. Trudniej też o precyzję dopasowania.
Puzzle 3D
W tej kategorii mieści się w sumie kilka różnych typów puzzli. Trójwymiarowe puzzle pojawiają się w różnych postaciach. Między innymi mamy tu tekturowe puzzle, które wsuwamy w siebie w dwóch płaszczyznach. Są też plastikowe puzzle, z których budujemy, jakby były to ściany budynku. Mamy też plastikowe samochody, których bryłę w całości tworzymy z elementów, układając je w kilku warstwach, aż osiągniemy dach auta.
BARDZO trudne puzzle
Poziom trudności puzzli nie tylko zależy od ilości elementów. Częściej wynika to z obrazka. Tak jest na przykład w przypadku trzech wzorów puzzli z żelkami Haribo. Zdjęcie rozsypanych cukierków jest tak bogate w podobne elementy, że bardzo dużo czasu zajmuje ich ułożenie.
Dla osób szukających większych wyzwań przy układaniu puzzli powstała też seria Expert Jana van Haasterena. Jak dotąd są to cztery wzory i już powstają kolejne projekty. Najtrudniejszy z dotychczasowych jest ten z Mikołajami.
Secret Puzzle
Po tych bardzo trudnych wzorach puzzli przechodzimy do takich, które sprawdzą się idealnie również dla początkujących w układaniu puzzli. W serii Secret Puzzle bogactwo detali pozwala na szybkie i bardzo komfortowe układanie. Ciekawostką są pojawiające się detale. Na obrazku na pudełku brakuje 15 przedmiotów, które pojawią się dopiero na ułożonych puzzlach. Przypomina to trochę zabawę w “znajdź różnicę”, tylko tutaj odkrywamy to w trakcie układania.
Puzzle Wasgij
Ta niezwykła seria trochę odstrasza początkujących, ale po bliższym poznaniu okazuje się bardzo przyjemna i nie taka straszna. Trudnością w puzzlach Wasgij, z którą niektóre osoby obawiają się, że sobie nie poradzą, jest fakt, że nie układamy tego, co jest na obrazku. Do ułożenia jest widok, jaki zaskoczył postać, będącą jedną z osób namalowanych na pudełku. Puzzle te są pełne niespodzianek, a wynik zagadki jest dużym zaskoczeniem przyprawionym olbrzymią dawką humoru.
Puzzle drewniane
Puzzle drewniane cieszą się coraz większą popularnością. Wielu osobom kojarzą się z ekologią i powrotem do naturalnych materiałów. Zwykle mają od stu do dwustu elementów o bardzo zróżnicowanych kształtach. Zdarzają się elementy w kształcie zwierząt czy rożnych przedmiotów.
Puzzle w puszkach
Ciekawy sposób przechowywania i idealny pomysł na prezent. Pięknie podane puzzle, które będą ozdobą każdej puzzlowej kolekcji.
Puzzle XL
Puzzle w rozmiarze XL oraz XXL zostały opracowane z myślą o fanach puzzli, którzy mają ograniczone zdolności motoryczne, problemy ze wzrokiem lub demencję. Duże elementy puzzli zostały przygotowane tak, aby ułatwić zadanie osobom, które mogą mieć problemy z układaniem puzzli w standardowych rozmiarach.
Puzzle okrągłe i o nietypowych kształtach
Zarówno wśród puzzli dziecięcych, jak i takich dla dorosłych możemy doszukać się puzzli o ciekawych kształtach. Między innymi są puzzle okrągłe. W takiej formie doskonale prezentuje się kula ziemska. Dla lubiących trudniejsze wzory polecamy puzzle okrągłe ze słonecznikiem. Kształtem zbliżone do okręgu, ale o bardziej nieregularnych brzegach są puzzle z głowami zwierząt: lwa, pandy i tygrysa. Większość puzzli drewnianych ma nietypowy kształt.
Najciekawszy zbiór kształtów znajdziemy w kalendarzu adwentowym, gdzie przy okazji ułożone i sklejone układanki mogą posłużyć za ozdoby choinkowe.